Jak zrobić ankietę na Instagramie

Ankieta na Instagramie – Czym jest i jak ją utworzyć?

W dzisiejszym świecie mediów społecznościowych interakcja z odbiorcami jest kluczowa. Ankiety na Instagramie to potężne narzędzie, które pozwala nam lepiej zrozumieć naszych followersów. W tym artykule przyjrzymy się, jak efektywnie tworzyć i wykorzystywać ankiety, aby pozyskać cenne opinie.

Odkryjemy, jak proste pytania mogą przynieść głębokie wnioski o preferencjach i oczekiwaniach naszej publiczności. Pokażemy, jak ankietowanie na Instagramie może wpłynąć na rozwój strategii marketingowych i ulepszanie oferowanych produktów czy usług.

Zapraszamy do lektury, która krok po kroku wprowadzi Was w świat Instagramowych ankiet – od przygotowania pytań po analizę uzyskanych danych. To wiedza, która może odmienić sposób, w jaki komunikujecie się ze swoimi klientami.

Czym jest ankieta na Instagramie?

Ankieta na Instagramie to narzędzie interakcji, które daje możliwość zadawania pytań swoim obserwatorom bezpośrednio przez Stories. Udostępniając ankietę, dajemy użytkownikom opcję wyboru między dwiema a czterema odpowiedziami. To eleganckie rozwiązanie umożliwia pozyskanie natychmiastowego feedbacku i zwiększa zaangażowanie w naszym profilu.

Przykład użycia ankiety może być prosty – zapytanie o preferencje dotyczące nowego wzoru produktu. Wystarczy dodać zdjęcie lub grafikę do Stories, po czym wybrać ikonkę ankiety i zadać pytanie z kilkoma opcjami odpowiedzi. W dobie ciągłej komunikacji z odbiorcami, ankietowanie staje się nie tylko sposobem na zrozumienie preferencji, ale również narzędziem budowania społeczności wokół marki.

Sekcja komentarzy w Instagramie staje się miejscem dialogu między nami a naszymi obserwatorami. To umożliwia integrację ankiety z codziennym contentem, nie wymagając od nas dodatkowego oprogramowania. Ankiety działają w sposób natywny, co sprawia, że są one wygodnym i szybkim sposobem na pozyskanie wartościowych spostrzeżeń.

Wprowadzenie ankiety nie jest procesem skomplikowanym. Po opublikowaniu ankieta jest dostępna dla odbiorców przez 24 godziny, co odpowiada czasowi wyświetlania relacji na Insta Stories. Po upływie tego czasu wszelkie zebrane dane możemy przeglądać w archiwum, co daje nam możliwość analizy uzyskanych informacji nawet po zakończonej.

Jakie możliwości dają nam ankiety na Instagramie?

Ankiety na Instagramie otwierają przed nami szereg możliwości interakcji i zdobywania informacji od naszych obserwujących. Ankiety mogą być użyteczne w identyfikacji preferencji i oczekiwań klientów, co jest kluczowe dla rozwoju naszej marki. Wybierając pomiędzy dwoma pomysłami na post, szybko otrzymujemy wskazówki, który z nich lepiej rezonuje z naszymi odbiorcami.

Proces tworzenia ankiety jest niezwykle prosty i intuicyjny. Stawiając pytanie zamknięte, upewniamy się, że odpowiedzi są jasne i zwięzłe, co pozwala na łatwiejszą analizę danych. Niezależnie od tego, czy zapytamy „Czy wolisz podróżować w przeszłość, czy w przyszłość?”, czy postawimy pytanie „Jaka jest twoja ulubiona pogoda?”, zawsze mamy szansę na otrzymanie natychmiastowego i mierzalnego feedbacku.

Z punktu widzenia właścicieli firm, ankiety mogą stanowić istotne narzędzie do przeprowadzenia badań rynku. Przedstawiając listę nadchodzących produktów lub usług, i prosząc o zagłosowanie na te, które najbardziej interesują naszych obserwujących, możemy lepiej dostosować naszą ofertę do ich potrzeb.

Warto też pamiętać, że ankiety na Instagramie można wykorzystać w wiadomościach prywatnych. Pozwoli to na zbudowanie bardziej osobistej relacji z naszymi obserwującymi i zyskanie cennych wskazówek w bardziej dyskretnej formie.

Jak utworzyć ankiety na Instagramie?

Stworzenie ankiety na Instagramie jest szybkie i intuicyjne. Przede wszystkim, musimy dodać zdjęcie lub wideo do naszej historii – to będzie tło naszej ankiety. Następnie, klikamy ikonę naklejek i wybieramy symbol ankiety. W tym miejscu możemy wprowadzić nasze pytanie oraz dostosować opcje odpowiedzi. Na przykład, zamiast standardowego “Tak/Nie”, mogą pojawić się opcje takie jak “Wiosna/Lato” czy “Kawa/Herbata”.

Zachęcamy do kreatywności w tworzeniu pytań, by lepiej zaangażować odbiorców. Załóżmy, że prowadzimy kawiarnię i chcemy poznać preferencje naszych klientów odnośnie nowego smaku ciasta. Możemy wtedy zapytać: “Który smak ciasta wprowadzić następny: Truskawkowy czy Czekoladowy?”. Odpowiedzi zebrane za pomocą ankiety pozwalają nie tylko na interakcję, ale dają nam również cenną wiedzę o upodobaniach naszych klientów.

Jeśli chcielibyśmy przeprowadzić anonimową ankietę, możemy użyć zewnętrznych narzędzi takich jak Polls Go. Po stworzeniu ankiety na ich platformie, wystarczy udostępnić link do ankiety w naszych Stories czy bezpośrednich wiadomościach (DM).

Dzięki ulepszeniom wprowadzonym przez Instagram, ankiety stały się jeszcze bardziej funkcjonalne, umożliwiając nam lepsze dopasowanie do naszych potrzeb komunikacyjnych i marketingowych.

Do czego wykorzystać ankiety na Instagramie?

Poznaj opinie klientów

Ankiety na Instagramie umożliwiają nam zdobycie bezpośredniego i szybkiego feedbacku od naszych obserwujących. Dowiadujemy się, co myślą o naszych produktach czy usługach. Możemy zadać pytanie odnośnie użyteczności nowej funkcji w aplikacji lub jakości obsługi klienta. Przeprowadziliśmy ankietę, by zrozumieć, jak nasze czekoladki są odbierane przez klientów. Okazało się, że 70% preferuje gorzkie nad mlecznymi.

Poznaj preferencje i upodobania odbiorców

Wykorzystując ankiety, zdobywamy wiedzę o gustach i oczekiwaniach naszej społeczności. To świetny sposób na testowanie nowych pomysłów. Marka odzieżowa Obsess zapytała swoich fanów, który z planowanych wzorów na koszulkach podoba im się najbardziej. Rezultat był jasny – 80% zaznaczyło wzór A.

Sprawdź jakie emocje wzbudza twoja marka

Ankiety pozwalają także na pomiar reakcji emocjonalnych związanych z naszą marką lub kampanią. Restauracja Burger Queen zajęła się tym, publikując zdjęcia dwóch nowych burgerów i zapytała, który wygląda bardziej apetycznie. W wynikach ankiety 65% wybrało burgera z awokado, określając go jako “bardziej kuszący”.

Postaw na real time marketing!

Ankiety pozwalają na szybką i dynamiczną komunikację z odbiorcami, idealnie wpisując się w strategię real time marketingu. Podczas meczu piłkarskiego, zapytaliśmy naszych obserwujących o przewidywany wynik. Ponad 500 odpowiedzi wpłynęło w czasie rzeczywistym, co zwiększyło zaangażowanie w nasze Stories.

Zaskocz potencjalnych klientów!

Ankieta może być elementem zaskoczenia i nowości w naszej komunikacji. 9GAG regularnie tworzy ankiety, które są humorystycznymi zagadkami i quizami, zaskakując odbiorców nietypowymi tematami, co zwiększa ich zainteresowanie marką i chęć interakcji ze Story.

4.9/5 - (17 votes)